Ansamblul Folcloric “Magura” pleaca in turneu in Olanda si Belgia

Olanda, Belgia, 1-18 August 2010

In luna august Ansamblul Folcloric “Magura” al Casei Municipale de Cultura Codlea a fost invitat in Belgia si Olanda ca sa reprezinte Romania in doua Festivaluri-Concurs Internationale.

Mai multe informatii despre festivaluri si partciparea noastra acolo, puteti gasi la adresele:

• www.sivo.nl
  • www.dophei.be

Mai jos puteti citi un scurt istoric al Ansambului cat si palmaresul international in ultimii ani.

In centrul tarii, acolo unde campia Barsei se intalneste cu arcul falnic al carpatilor, strajuit de culmea Magura dainuieste de veacuri localiattea Codlea (Orasul florilor).

Ansamblul folcloric “Magura” al Casei Municipale de Cultura din acest oras are o activitate de peste 40 de ani, ajungand sa fie un ansamblu recunoscut pe plan intern si international, reusind sa ajunga la o interpretare artistica valoroasa, realizand autenticitatea dansului, cantecelor si costumelor populare din judetul Brasov, precum si din cele mai reprezentative zone folclorice din tara.

In prezent in cadrul ansambului activeaza peste 150 de persoane (copii, tineri si adulti) constituindu-se intr-o adevarata scoala de dans popular autentic, fiind coordonati de profesori, maestri coregrafi, artisti vocali si instrumentisti de specialitate.”

In ultimii ani a participat la Festivalurile internationale:

• 1995 Ungaria, loc. Gyor – “Infratire cu localitatea Brasov”
  • 1997 Grecia, loc. Akritta – “Festivalul Dorothea Greece”
  • 1982 Italia, loc. Bologna Comune di Eboli
  • 2001 Germania, loc. Rimnitz – Damgarten
  • 2001 Polonia – Frankenstein “Dracula Bran”
  • 2003 Polonia, loc. Wislka
  • 2004 Turcia, loc. Bursa – “Cornul de Aur”
  • 2007 Republica Moldova, loc. Cricova – “Schimb Cultural”
  • 2009 Turcia, loc. Akacoka – “International Turism Hayelunut”
  • 2009 Germania, loc. Nurnberg – “O zi de Transilvania”
  • 2010 Olanda, loc. Odoorn – International Folkloristic Dance 1″