Scurt Istoric

thumb

SCURT ISTORIC AL ANSAMBLULUI FOLCLORIC „MAGURA” AL CASEI DE CULTURĂ A MUNICIPIULUI CODLEA

Cea mai veche formație care a activat în cadrul Casei de Cultură a fost ansamblul „Măgura”, înființat în 1959, în cadrul întreprinderii „Măgura”. Octavia Albu a fondat, în 1968, o grupă de dans popular românesc. Grupului de dansatori i se alătură și orchestra de muzică populară condusă de Ion Munteanu, împreună formând ansamblul folcloric „Măgura Codlei” sub conducerea lui Ciprian Tomșa. Această nouă formație îngloba și ansamblul întreprinderii „Măgura”.

În cadrul ansamblului folcloric „Măgura” s-au perindat, în cei peste 50 de ani de activitate neîntreruptă, sute de dansatori, cântăreți populari și instrumentiști, reprezentând generații din diverse categorii sociale: studenți, elevi, muncitori, etc.

Activitatea permanentă i-a determinat pe conducătorii ansamblului, ca de la an la an, să diversifice și să îmbogățească repertoriul atât prin dans cât și prin recuzita, îmbogățind totodată patrimoniul artistic prin punerea în scena de dansuri, obiceiuri populare și tradiții, cântece populare vocale și instrumentale, taraf și orchestră înscriindu-se în tonul autenticității și originalității folclorului românesc.

De-a lungul anilor, ansamblul a desfășurat o largă activitate culturală participând la festivaluri naționale și internaționale, la emisiuni televizate, la spectacole caritabile și la spectacole concurs.

thumb

Dintre festivalurile naționale la care a participat Ansamblul „Măgura” putem aminti:

• Festivalul internațional ,,Peștișorul de Aur” Tulcea – 2001-2014 (Marele premiul „Peștișorul de aur”)
  • Festivalul „Cântecele Oltului” Călimănești, Olt în anii 2001, 2007, 2008, 2010, 2014 (de-a lungul anilor s-au obținut premii pentru: autenticitate, valorificarea dansului și portului popular, premiul 2 la descrierea portului popular – pereche, dar și Marele premiu „Frumoasa Oltului”);
  • Festivalul Național ,,Călușul Oltenesc” Slatina, Olt în anii 2001, 2003, 2004, 2005, 2010, 2014 (s-au obținut diverse premii);
  • Festivalul ,,Călușarului Transilvănean” Deva, Hunedoara în anii 1994, 1999, 2004, 2005, 2019, 2013, 2014 (obținând diverse premii)
  • Festival Național de Folclor „Vara Pieleșteană” Pielești, Dolj în anii 2009, 2011, 2016 și 2017 (unde s-a obținut Marele premiu);
  • Festivalul „Obiceiurilor de Iarnă” Craiova, Dolj în anii 2008, 2015, 2016 (obținând premiul pentru autenticitate costumului popular și a obiceiului pus în scena: ,,Ceata de Feciori” din Țara Făgărașului);
  • Festivalul Obiceiurilor de Iarnă „Leru-i Ler” Brașov în anii 2012, 2013, 2014, 2015, 2016,2017;
  • Festivalul Național de Folclor Teliu, Brașov în 2015.

De asemenea, pot fi amintite și alte festivaluri, sărbători câmpenești și aniversări din localitățile: Făgăraș, Rupea, Zărnești, Ghimbav, Predeal, Pitești, Constanța, Sibiu, etc.

Ansamblul „Măgura” a participat la mai multe festivaluri internaționale, din care voi aminti doar câteva:

• 1982 ITALIA – Bologna Comune di Eboli ,
  • 1995 UNGARIA – Gyor,
  • 1997 GRECIA – Akrttia-Festivalul Dorothea Greece,
  • 2001 GERMANIA – Rimnitz Damgarter,
  • 2001 POLONIA – Varșovia,
  • 2003 POLONIA – Wislka,
  • 2004 TURCIA – Bursa – ,,Cornul de aur”,
  • 2006 REPUBLICA MOLDOVA – Chișinău,
  • 2007 FRANTA – Chablis,
  • 2009 GERMANIA – Nurnberg – „O nuntă în Transilvania”,
  • 2010 OLANDA – Sivo,
  • 2010 BELGIA – Vosselar,
  • 2011 TURCIA – Turkut,
  • 2016 și 2017 MACEDONIA – Ohrid.
thumb

Astăzi, în cadrul ansamblului se pregătesc aproximativ 200 de dansatori, cântăreți și instrumentiști pe diferite grupe de vârste. Ansamblul dispune de un patrimoniu de costume variat putând astfel să reprezinte cu succes următoarele zone folclorice: Făgăraș, Dăișoara, Crihalma, Someș, Sibiu ,Oaș ,Banat, Bran, Oltenia. De asemenea, Ansamblul dispune de o recuzită specifică pentru punerea în scena a obiceiurilor populare tradiționale de muncă din viața poporului român, fiecare obicei având recuzita necesară. Astfel, putem aminti de: Obiceiul de primăvară „PLUGARUL”, Obiceiul de vară ,,CUNUNA SECERĂTORILOR”, Obiceiul de iarnă ,,CEATA DE FECIORI’’ și ,,SEZĂTOAREA” și Obiceiul de peste an ,,NUNTA TRANSILVĂNEANĂ”.

Ansamblul „Măgura” a adăugat în repertoriul său, în anul 2010, un dans care datează din anul 1840, denumit „ROMANA”. Activitatea permanentă a determinat ca de la an la an să diversificăm, să îmbogățim repertoriul atât prin dans cât și prin recuzită, îmbogățind totodată patrimoniul artistic prin punerea în scenă de dansuri, obiceiuri populare și tradiții, cântece populare (vocale și instrumentale), toate acestea înscriindu-se în tonul autenticității și originalității folclorului românesc Coordonatorii Anasmblului „Măgura” Codlea au ca principal valorificarea dansului și a obiceiurilor populare tradiționale.

Echipa care coordonează Ansamblul „Măgura” Codlea este alcătuită din:

• Maestrul coregraf: Drăgușin Angela;
  • Maestrul coregraf: Drăgușin Florin;
  • Maestrul de dans: Popa Elena Andreia;
  • Corepetitori:
    • Radu Constantin – Acordeon;
    • Solomon Madalin – Saxofon
  • Director: Petrică Buhnici;
  • Manager: Jurca Eugen Silviu

PARTICIPĂRI LA MANIFESTĂRI INTERNAȚIONALE ALE ANSAMBLULUI „MĂGURA” CODLEA

• Festivalul Internațional ,,Vara Culturală Ottobrunn” – 11 -20 iulie 2012
  • Ansamblul „Măgura” în Turcia – 22-27 Iulie 2011