Noaptea Muzeelor. Ne inghesuim si la muzeu. Daca e gratis…

Pe data de 14 Mai, cateva mii de persoane au trecut ragurile muzeelor brasovene, deschise sambata noaptea in cadrul evenimentului “Noaptea Muzeelor”.

Si Muzeul “Casa Muresenilor” a fost un punct de interes maxim pentru brasoveni. Saloanele familie Muresenilor, expozitia, istoria “familiei Muresenilor” si “Casa muzicii” dar si expozitia temporara “Martorii Evei a unui secol romanesc, precum si colectia de instrumente muzica ale secolelor trecute au fost admirate de vizitatori, unde vizitatorii s-au bucurat de un program artistic incarcat. Recitaluri vocale – instrumentale, momente de teatru, dar mai ales momentul de dans Romana, sustinut de tineri din cadrul Ansamblului “Magura” Codlea, au fost foarte bine gustate de public. Dansul “Romana” a fost alcatuit de Iacob Muresanu in anul 1850 si a fost “reinviat” si in prezent anul trecut in Casa Muresenilor.