Lansare de carte „Insomnii Matasoase” ed.a 2-a

La 6 luni de la lansarea primului volum antologie de poezie ,,Insomnii mătăsoase”, Codlea a fost din nou gazda insomniacilor celui de al doilea volum, reunind antologi din toată țara și Diaspora. Onoarea de a lansa concretizarea frumosului între filele unei cărți a revenit și de această dată Asociației Pentru Înfrumusețarea Codlei, cu sprijinul autorităților locale, la Hotel Restaurant Cetate. Nu au lipsit momentele inedite pregătite de organizatori. Spre încântarea celor prezenți, antologi și invitați deopotrivă, Casa de Cultură Codlea a prezentat dansul de epocă Romana, pe muzica lui Iacob Mureșianu, piesa compusă la 1850, iar pianistul Nicu Nistor a întreținut atmosfera cu degete de aur.

Printre lucrările expuse, invitații au regăsit maiestria sculptorului Petrică Buhnici, picturile lui Pavel Mihai Țifrac și câteva lucrări grafice ale scriitorului de factură ucraineana Mihai Traista, membru al Uniunii Naționale a Scriitorilor din Ucraina.